Válentýn se už blíží

3. února 2011 v 20:27
Valentýn se blíží
Svátek Sv.Valetnýna se blíží a něktěří z nás už přemýšlí, jak svému blízkému udělají radost. Kdo byl Sv. Valentýn a proč se tento krásný svátek slaví právě 14. února? To se dočtete právě zde a také zde najdete několik tipů na nádherné Valentýnské dárky.
Tak si pekně užijte valentýna 14.2 :-)
DenisQaValentýn je den, kdy si lidé, kteří se milují, navzájem utvrzují a přesvědčují o své lásce. Posílají si rozkošná přáníčka, obdarovávají se květinami, vyrazí na dlouhou procházku do přírody nebo po městě a nakonec zapadnou do romantické postýlky a pomazlí se. Druhý den se probudí s pocitem, že spolu mohou šťastně žít až do smrti. Pohádkový příběh? Kdepak, to jen sv. Valentýn ovládl naši zemi. Proč by láska měla mít své vyhrazené dny? A co náš český krásný první Máj lásky čas?

Proč zrovna 14. února? Sv. Valentýn není výmysl dnešní doby, je skutečnou historickou osobností a vypráví se o něm spousta legend. Z dokumentů lze vyčíst, že zemřel v roce 269 a byl prohlášen svatým. Vykonával v Římě kněžský úřad v době panování císaře Claudia II. Gothica (268-270). Jeho historie spadá do druhého století našeho letopočtu. Podle ní se tehdy duševně nemocný císař Claudius II. rozhodl zrušit manželství, neboť ženatí muži podle něj nebyli dobrými válečníky. Kněz Valentýn však přes císařův zákaz tajně dál oddával milence, za což byl uvržen do vězení a popraven. Dcera žalářníka se rozhodla, že jej navštíví a Valentýn se do ní zamiloval. Poslední vzkaz, který jí Valentýn poslal před svou smrtí, zakončil slovy: "Od Tvého Valentýna". A tak od té doby si v den svátku Sv. Valentýna posílají a dávají zamilovaní lidé tyto "Valentýnky" s vyznáním lásky.

Existuje také jiná verze, která říká, že Valentýn byl velmi moudrý muž. O jeho moudrosti se také dozvěděl císař Claudius II. Povolal ho k sobě a chtěl, aby se stal jeho přítelem. Jenže Valentýn tuto nabídku odmítl. Císař se tedy rozhodl, že jej nechá přísně sledovat. Kněze sledoval císařův prefekt, který měl nevidomou dceru, do které se Valentýn zamiloval. Poprosila ho, aby se každý den modlil za navrácení jejího zraku. Po čase se tak opravdu stalo a zázrakem se jí zrak vrátil. Jenže lidé v tento zázrak nechtěli uvěřit, vtrhli do domu prefekta a Valentýna z jeho domu odvlekli a zabili. Od té doby se stal symbolem věrné a neutuchající lásky.

Barevná psaníčka pro naše zlatíčka
Tradice šílenství okolo svátku svatého Valentýna u nás ještě není tak zakořeněna jako např. ve Spojených státech, kde jsou Dnem všech zamilovaných přímo posedlí a jste na něj upozorňováni minimálně měsíc předem. Ještě aby tak tento "svátek" předběhl Vánoce či Velikonoce! A tak se i u nás na tento den zaplní média vlnou valentýnských zpráv nejrůznějšího druhu, od těch důvěryhodnějších až po ty méně hodnověrné... Operátoři budou mít pré a obchodníci si vyšňoří výlohu sladkými maličkostmi až po červené maxi srdce.

Jak tento den oslavit?

Pokud tento den slavíte, měli byste začít v posteli, nejlépe společnou snídaní se svým nejmilejším. Tradičně se podává toast s máslem sypaný skořicovým cukrem. Zakončením dne by měla být romantická večeře při svíčkách. Všem, které nosíte ve svém srdci, pošlete zamilovaný vzkaz, nebo odevzdejte milý dárek, vyjadřující vaše city. Dárek by měl překvapit a potěšit.

Svatý Valentýn je chápán jako dárek všech milovaných, takže byste neměli zapomenout ani na rodiče, děti, známé a všechny, které máte rádi. V tento den se nezapomíná ani na domácí mazlíčky :) Svatý Valentýn není jediným svátkem zamilovaných, u nás je mnohem více zakořeněný 1. máj, dle slov klasika, lásky čas a kupříkladu v Číně svátek zamilovaných připadá na 15. srpna. Otázkou, na kterou si bude muset odpověď najít každý z vás sám, je, proč slavit lásku jen kvůli tomu, že je to napsáno v kalendáři a že to tak dělají všichni? Neměla by se láska slavit spíše každý den, bez ohledu na datum?

Zdroj: Miška
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama